سیستم اعلام بدهی(شماره گیری تلفن و اعلام پیغام بصورت خودکار)

سیستم پیگیری معوقات بانکی

بسیاری از بانکها و موسسات مالی اقدام به ارائه تسهیلات مختلف به مشتریان خود می کنند که افراد متقاضی باید بعد از دریافت  تسهیلات در فواصل زمانی مشخص اقدام به بازپرداخت اقساط خود نمایند، یکی از دغدغه های مهم بانکها برگشت بموقع این تسهیلات به بانک می باشد. با توجه به حجم زیاد مشتریان و اینکه تعداد افرادی که در پرداخت اقساط خود تاخیر می کنند زیاد است بانکها فرد یا افرادی را مسئول تماس به این مشتریان می کنند تا با مشتریان بدهکار و در صورت نیاز ضامنین آنها تماس گرفته و یادآوریها و هشدارهای لازم را در جهت پرداخت به موقع و یا پرداخت اقساط معوقه را به اطلاع وام گیرندگان برسانند.
بی شک با توجه به تعداد زیاد مشتریان، تماس تلفنی به این افراد مستلزم صرف نیرو، زمان و منابع مالی بالایی می باشد و همچنین در بیشتر مواقع مشتری یا در دسترس نیست یا تلفن خود را جواب نمی دهد ویا اینکه تلفن وی مشغول میباشد که باید دوباره در زمانهای دیگر با این فرد تماس گرفته شود و این کار قطعا با اشتباهات زیادی نیز همراه خواهد بود.
سیستم تلفنی هوشمند پیگیری معوقات این مشکل را به راحتی برطرف میکند به این صورت که این سیستم قادر است به صورت شبانه روزی و با هر تعداد خط تلفن ( 4 ، 8، 16 ،30 . ...) که بانک بر اساس نیاز خود درخواست نماید به صورت همزمان با بدهکاران تماس گرفته و یادآوریها و هشدارهای از پیش تعیین شده را به اطلاع آنها برساند. واضح است که مثلا یک سیستم 8 خط می تواند همزمان به 8 نفر تماس گرفته و کار 8 اپراتور را انجام دهد که در حال حاضر بانکها فقط از نیروی انسانی جهت این کار استفاده می کنند که در عین پرداخت هزینه های سنگینتر نسبت به هزینه های سیستمهای هوشمند بازدهی آن نیز به اندازه سیستمهای هوشمند نمی باشد.
با این سیستم کافیست فقط اپراتور بانک به مررو زمان لیست بدهکاران را در نرم افزار وارد کند و پیغام مربوط به اخطار را تعیین کرده و یا در فواصل زمانی تغییر دهد. سیستم پیگیری معوقات با وارد شدن لیست شروع به تماس تلفنی با بدهکاران نموده و این کار را تا زمانی که فرد جواب دهد انجام خواهد داد، در صورتی که فرد پاسخ نداد یا خطش مشغول بود این فرد به آخر لیست رفته تا در زمانی دیگر با وی تماس گرفته شود. اپراتور(مسئول مربوطه) می تواند گزارشات کاملی از قبیل تعداد افرادی که سیستم موفق شده با آنها تماس بگیرد، کسانی که تماس با آنها مقدور نبوده و تعداد تماسهای سعی شده را براحتی مشاهده نموده و یا حتی آنها را چاپ نماید، همچنین سیستم می تواند به ضامنین فرد نیز تماس گرفته و پیغامهای از پیش تعیین شده را پخش کند.
زمانهای تماس می تواند توسط اپراتور تعیین گردد مثلا از ساعت 9 تا 13 و از ساعت 16 تا 22 ، با تعیین زمان، سیستم در فواصل زمانی تعیین شده با بدهکاران تماس گرفته و در بقیه اوقات این تماس نخواهد گرفت. با این امکان عملا می توان در صورت نیاز برای جلوگیری از مشغول شدن خطوط از زمانهای بیکاری آنها استفاده بهینه نمود. با یک حساب ساده میتوان کارایی و سوددهی این سیستم را مشخص کرد، اگر از یک سیستم 4 خط استفاده گردد و ساعات تماس سیستم را 9 ساعت در روز در نظر بگیریم و مدت زمان پخش پیغام را هم یک دقیقه فرض کنیم تعداد کل افرادی که سیستم میتواند در یک روز تماس بگیرد تقریبا عبارتست از 2000 نفر که رقم قابل ملاحظه ای میباشد، در صورتی که یک نیروی انسانی که بطور مفید 6 ساعت در روز کار کند در بهترین حالت فقط می تواند با 360 نفر تماس بگیرد که حدود 6 برابر بازدهی آن بیشتر می باشد، همچنین باید به این موارد خطای انسانی ناشی از خستگی و سایر موارد را نیز اضافه کرد که عملا در سیستمهای هوشمند نرم افزاری این خطا وجود ندارد.
 

امکانات سیستم هوشمند پیگیری معوقات به صورت مختصر عبارتند از:

  1. امکان ورود سریع لیست بدهکاران از فایل EXCEL و TXT به نرم افزار
  2. استخراج اطلاعات بدهکاران از دیتابیسهای بانک به صورت خودکار
  3. تعیین پیغام(های) مناسب برای بدهکارن و همچنین ضامنین
  4. تعیین برنامه زمانبندی برای تماس سیستم(مثلا در یک بازه زمانی خاص تماس گرفته شود)
  5. تعیین تعداد سعی در تماس مجدد در صورت مشغولی یا عدم پاسخ بدهکار
  6. امکان اعلام میزان بدهی فرد و اعلام شرایط تخفیفات ویژه در صورت پرداخت هرچه زودتر بدهی
  7. امکان تماس به خطوط ثابت و همچنین موبایل
  8. امکان تماس همزمان با چند نفر ( تعداد خطوط قابل انتخاب است )
  9. ارائه گزارشات مختلف شامل لیست تماسهای گرفته شده، لیست مشغولی، لیست تماسهای جواب داده نشده در بازه های زمانی خاص
  10. امکان ایجاد ارتباط بدهکار با مسئول مربوطه بلافاصله پس از پخش پیغام یا در حین آن

بی شک استفاده از این سیستم میتواند باعث وصول بهتر و بیشتر مطالبات بانکها گردد و موجب بازدهی بیشتر نظام بانکی و گردش سرمایه و در نهایت سود بیشتر می گردد.